dsPeki - All in one Subota, 2025-02-08, 5:49 AM
Welcome Guest | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Kako radi bojler?
dsPekiDate: Ponedeljak, 2011-08-22, 10:06 AM | Message # 1
Sergeant
Group: Administrators
Messages: 20
Reputation: 0
Status: Offline
Kako radi bojler?
Bojler se može smatrati posudom pod pritiskom ako se koriste kao zatvoreni grejač vode jer je stalno pod pritiskom od 4-6 bara iz gradskog vodovoda.
Prekomerno zagrevanje vode i preveliki pritisak u bojleru može dovesti do pojave pare i oštećenja bojlera i instalacija. Da bi se ovakve pojave sprečile obavezno se ugrađuje dvostruka zaštita: termički osigurač i sigurnosno odvojni ventil.

Šema spajanja elemenata:

1-Električni cevni grejač
2-Signalna sijalica
3-Kapilarni termoregulator sa mogućnošću regulacije temperature vode u granicama od 30 do 80 stepeni. Kapilarni regulator ima kapilarnu cev ugrađenu u kazan u kome se nalazi voda. Tečnost u kapilari menja zapreminu pod uticajem toplote i pokreće mehanizam prekidača.
4-Dvopolni termički osigurač sprečava eventualno neželjeno povećanje temperature vode. Termički osigurač trajno prekida strujno kolo grejača ako temperatura u kazanu pređe 110 stepeni. To se može desiti ako se pokvari kapilarni termoregulator ili ako u vodovodnoj mreži nestane vode, a nije ugrađen ili je neispravan sigurnosno odvojni ventil.
5-Stezaljke za priključenje bojlera na električnu instalaciju
6-Kazan od pocinkovanog čeličnog lima
7-Spoljna obloga kazana

Ako se pri montaži zamene mesta neutralnog i faznog provodnika bojler će i dalje funkcionisati ali u tom slučaju osigurač koji je štitio bojler više ne vrši svoju funkciju i postoji velika opasnost od visokog napona u slučaju proboja izolacije. Ako su provodnici pravilno povezani osigurač na razvodnoj tabli prekida strujno kolo u slučaju proboja izolacije.

Princip rada kapilarnog termostata: U kućištu 1 smešten je sistem poluga sa kontaktima na koje deluje termosistem sastavljen od pipka 2, kapilare 3 i membrane 4. U sisitemu se nalazi merni fluid koji reaguje na promene temperature. U zavisnosti od porasta odnosno pada pritiska u membrani dolazi do spajanja odnosno razdvajanja kontakata 5. Okretanjem dugmeta termometra 6 menja se sila opruge i na taj način se prekida strujno kolo, a samim tim i grejanje kod više ili niže temperature vode.
Shema kapilarnog termostata :



 
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright dsPeki © 2025Create a free website with uCoz